Месје 2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 2

Месје 2 видена од 32 инчниот телескоп Шулман
Месје 2 видена од 32 инчниот телескоп Шулман

Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 33 м 27,2 с
Деклинација -0° 49' 22""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид II
Привиден сјај
(видлив)
6,6
Физички податоци
Привидни димензии 16' x ?'
Историја
Откривач Жан Доминик Маралди
Откриена 11 септември 1746
Други ознаки M 2, GCL 121

Месје 2 (NGC 7089) — збиено ѕвездено јато во соѕвездието Водолија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Месје 2 и NGC 7089 се споменува и како Messier 2, M 2, GCL 121.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 11 септември 1746 година од страна на Жан Доминик Маралди, со помош на рефрактор, чијашто леќа била со пречник од см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Месје 2 е од видот II.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,6 m.[2] Месје 2 има само една позната привидна димензија, која изнесува 16'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 33 м 27,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -0° 49' 22"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Месје 2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 255; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5208. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1130.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]