Раковидна Маглина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Раковидна Маглина
{{{опис}}}
Соѕвездие Бик
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 34 м 31,9 с
Деклинација + 22° 0' 52"
Податоци од набљудување
Вид на тело остаток од супернова
Морфолошки вид SNR
Привиден сјај
(видлив)
8,4
Физички податоци
Привидни димензии 6' x 4'
Историја
Откривач Џон Бевис
Откриена 1731
Други ознаки M 1, LBN 833, Sh2-244, CED 53, Taurus A, Crab nebula

Раковидна Маглина (Месје 1, NGC 1952, Бик A) — остаток од супернова во соѕвездието Бик од Месјеовиот каталог и Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Раковидна Маглина, NGC 1952 и Месје 1, се споменува и како Messier 1, M 1, LBN 833, Sh2-244, CED 53, Taurus A, Crab Nebula.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во 1731 година од страна на Џон Бевис, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Раковидната Маглина е од видот SNR.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,4 m.[2] Раковидната Маглина има привидни димензии од 6' х 4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 34 м 31,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 22° 0' 52".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Раковидната Маглина е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 135; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1309. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 416.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]