Омега (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Омега (маглина)

{{{опис}}}

Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 20 м 47 с
Деклинација -16° 10' 18"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато со оддавна маглина
Морфолошки вид EN+OCL
Привиден сјај
(во честот. појас.)
6
Физички податоци
Привидни димензии 20' x 15'
Историја
Откривач Жан Филип де Шезо
Откриена 1745
Други ознаки M 17, OCL 44, LBN 60, Sh2-45, Omega nebula

NGC 6618расеано ѕвездено јато со оддавна маглина во соѕвездието Стрела, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6618 се споменува и како M 17, OCL 44, LBN 60, Sh2-45, Omega nebula.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 1745 година од страна на Жан Филип де Шезо, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6618 е од видот EN+OCL.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 6 m.[2] NGC 6618 има привидни димензии од 20' х 15'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 20 м 47 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -16° 10' 18".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6618 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 294; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6265. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 569.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за Омега (маглина) на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}
  3. NGC {{{n}}}, SIMBAD, Центар за астрономски податоци во Стразбур
  4. „VST Captures Three-In-One“. www.eso.org. Посетено на 16 June 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]