NGC 5189

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5189
{{{опис}}}
Соѕвездие Мува
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 33 м 32,9 с
Деклинација -65° 58' 25""
Податоци од набљудување
Вид на објект планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,3
Физички податоци
Привидни димензии 2,33' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 1 јули 1826
Други ознаки IC 4274, PK 307-3.1, ESO 96-PN16, AM 1329-654, CS=14.1

NGC 5189 или Спирална Планетарна Маглинапланетарна маглина во соѕвездието Мува, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5189 се споменува и како IC 4274, PK 307-3.1, ESO 96-PN16, AM 1329-654, CS=14.1.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 јули 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5189 е од видот PN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 10,3 mag.[2] NGC 5189 има само една позната привидна димензија, која изнесува 2,33'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 33 м 32,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -65° 58' 25"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5189 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 451; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9003. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]