Прејди на содржината

Месје 80

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 80
Поглед кон Месје 80
Поглед кон Месје 80
Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 17 м 2,5 с
Деклинација -22° 58' 28""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид II
Привиден сјај
(видлив)
7,3
Физички податоци
Привидни димензии 10' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 4 јануари 1781
Други ознаки M 80, GCL 39, ESO 516-SC11

NGC 6093збиено ѕвездено јато во соѕвездието Скорпија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6093 се споменува и како M 80, GCL 39, ESO 516-SC11.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 4 јануари 1781 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6093 е од видот II.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,3 m.[2] NGC 6093 има само една позната привидна димензија, која изнесува 10'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 17 м 2,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -22° 58' 28"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6093 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 336; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6793. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1105.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]