Месје 69

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 69
Поглед кон Месје 69
Поглед кон Месје 69
Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 31 м 23,2 с
Деклинација -32° 20' 51""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид V
Привиден сјај
(видлив)
8,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,3
Физички податоци
Привидни димензии 7,1' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 31 август 1780
Други ознаки M 69, GCL 69, ESO 457-SC14

NGC 6637збиено ѕвездено јато во соѕвездието Стрела, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6637 се споменува и како M 69, GCL 69, ESO 457-SC14.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 31 август 1780 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6637 е од видот V.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,3 m.[2] NGC 6637 има само една позната привидна димензија, која изнесува 7,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 31 м 23,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -32° 20' 51"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6637 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 378; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7398. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 3.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]