Месје 3

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 3

Слика на M3 од вселенскиот телескоп Хабл[1].
Слика на M3 од вселенскиот телескоп Хабл[1].

Слика на M3 од вселенскиот телескоп Хабл[1].
Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 42 м 11,2 с
Деклинација +28° 22' 34""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид VI
Привиден сјај
(видлив)
6,3
Физички податоци
Привидни димензии 18' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 3 мај 1764
Други ознаки M 3, GCL 25

Месје 3 (NGC 5272) — збиено ѕвездено јато во соѕвездието Ловечки Кучиња, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5272 се споменува и како Messier 3 M 3, GCL 25.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 3 мај 1764 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Месје 3 е од видот VI.[2] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,3 m.[3] Месје 3 има само една позната привидна димензија, која изнесува 18'.[3]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 42 м 11,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +28° 22' 34"".[4]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5272 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 110; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2004. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 86.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Слики[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Blue rejuvenation“. www.spacetelescope.org (англиски). Посетено на 15 април 2019.
  2. Запис за Месје 3 на НАСА (англиски)
  3. 3,0 3,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}
  4. NGC {{{n}}}, SIMBAD, Центар за астрономски податоци во Стразбур

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]