Месје 48

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 48
{{{опис}}}
Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 13 м 43,1 с
Деклинација - 5° 45' 2"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I2m
Привиден сјај
(видлив)
5,8
Физички податоци
Привидни димензии 30' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 19 февруари 1771
Други ознаки M 48, OCL 584

NGC 2548расеано ѕвездено јато во соѕвездието Водна Змија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2548 се споменува и како M 48, OCL 584.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 19 февруари 1771 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2548 е од видот I2m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,8 m.[2] NGC 2548 има само една позната привидна димензија, која изнесува 30'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 13 м 43,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 5° 45' 2".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2548 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 275; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4859. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 702.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]