Кобилица (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кобилица
маглина
Carina Nebula.jpg
Поглед на маглината Кобилица
Фото: ESO
Податоци од набљудување: епоха J2000.0
Ректасцензија10ч 45м &1000000000000008500000008,5с[1]
Деклинација−59° 52′ &1000000000000000400000004″[1]
Оддалеченост~6500-10000 сг [1] сг
Привидна величина (V)+1.0
СоѕвездиеКобилица
Физичи особености
Полупречник~100 pc[2] сг
Апсолутна величина (V)~10.8
Знаменитостивклучува темна маглина
маглина Клучалка
ОзнакиNGC 3372,[3] ESO 128-EN013,[1] GC 2197,[1] Колдвел 92[4]
Поврзано: Списоци на маглини

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001000000010ч &1000000000000004500000045м &1000000000000008500000008,5с, −&1000000000000005900000059° &1000000000000005200000052′ &1000000000000000400000004″ Кобилица (NGC 3372) — емисиона маглина во соѕвездието Кобилица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3372 се споменува и како ESO 128-EN13.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1751 г. од страна на Никола Луј де Лакај, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 0,5 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3372 е од видот EN.[5] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 3 mag.[6] NGC 3372 има привидни димензии од 120' х 120'.[6]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3372 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 427; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8626. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Object Data – NGC 3372“. The NGC/IC Project. Архивирано од изворникот на 2008-05-12. конс. 2008-04-25. 
  2. „NGC 3372 - The Eta Carinae Nebula“. Atlas of the Universe. конс. 2013-10-01. 
  3. „NGC 3372“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. конс. 2013-09-03.  (англиски)
  4. Шаблон:Наведен книга
  5. Запис за Кобилица (маглина) на НАСА (англиски)
  6. 6,0 6,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General Catalogue of Nonstellar
  • Astronomical Objects (RNGC)"". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]