Гамов каталог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гамов каталог
The star formation region Gum 41.jpg
Други називиGum
Вид пописАстрономски каталог Уреди на Википодатоците
ЦелОддавна маглина Уреди на Википодатоците
ОрганизацијаМаунт Стромло Уреди на Википодатоците
Наречен поКолин Стенли Гам Уреди на Википодатоците
Објавен1955 Уреди на Википодатоците

Гамов каталог (англиски: Gum catalog) — астрономски каталог на 84 оддавни маглини на јужното небо. Составен е од австралискиот астроном Колин Стенли Гам (1924-1960) во опсерваторијата Маунт Стромло кај Канбера користејќи широкоаголна фотографија. Гам ја објавил својата работа во 1955 г. во трудот наречен „Студија на расеаните јужни H-алфа маглини“ (A study of diffuse southern H-alpha nebulae) во која се претставува каталогот од 84 маглини и маглински склопови. Слични каталози се Шарплесовиот и RCW, и многу Гамови објекти се присутни и во нив. Меѓутоа, RCW и Гамовиот претежно ја покриваат јужната полутопка (каде е сместена „Маунт Стромло“).

Гамовата Маглина е наречена по Гам, кој ја открил како Гам 12; претставува оддавна маглина во соѕвездијата Едро и Крма.

Примери[уреди | уреди извор]

Ознака Име Слика Имиња и ознаки
Гам 4 NGC 2359 Thors Helmet - NGC 2359.png Торов Шлем, Гам 4, Шарплес 298, NGC 2359
Гам 15 RCW 32 Eso1420a.jpg Гам 15, Ѕвездородна област
Гам 16 Остаток од супернова во Едро Гам 16, Остаток од супернова во Едро
Гам 20 RCW 36 RCW 36 in Infrared and X-ray.jpg RCW 36
Гам 29 RCW 49 Stellar nursery Gum 29 aka RCW 49.jpg Гам 29, RCW 49
Гам 60 NGC 6302 NGC 6302HST.jpg Sh2-6, NGC 6302, Бубачка,

PK 349+01 1, Пеперутка, RCW 124, Колдвел 69

Гам 64 NGC 6334 NGC 6334.jpg ESO 392-EN 009, Шарплес 8, RCW 127, Гам 64, NGC 6334
Гам 66 NGC 6357 EmissionNebula NGC6357.jpg Sh2-11, NGC 6357, RCW 131, Гам 66, Војна и Мир
Гам 72 Лагуна M8HunterWilson.jpg Sh2 25, RCW 146, Гам 72, Месје 8
Гам 76 Триделна Маглина Trifid.nebula.arp.750pix.jpg Sh2 30, M20, NGC 6514, RCW 147, Гам 76
Гам 81 Омега ESO-The Omega Nebula-phot-25a-09-fullres.jpg Омега, M17, NGC 6618, Лебед, Шарплес 45, RCW 160, Гам 81
Гам 83 Орел Eagle Nebula from ESO.jpg Sh2 49, Месје 16, NGC 6611, RCW 165, Гам 83

Список[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „A Study in Scarlet“. ESO Press Release. Посетено на 18 април 2014.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]