Прејди на содржината

Бубачка (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бубачка
{{{опис}}}
Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 13 м 44,1 с
Деклинација -37° 6' 12""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
9,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,8
Физички податоци
Привидни димензии 1,48' x ?'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена 1880
Други ознаки PK 349+1.1, ESO 392-PN5, Sh2-6, Bug nebula

Бубачка или Пеперутка (NGC 6302) е планетарна маглина во соѕвездието Скорпија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6302 се споменува и како PK 349+1.1, ESO 392-PN5, Sh2-6, Bug nebula.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во 1880 година од страна на Едвард Емерсон Барнард, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Бубачка е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,8 m.[2] Бубачка има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,48'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 13 м 44,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -37° 6' 12"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Бубачка е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 376; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7373. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]