NGC 2467

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2467


Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 52 м 26 с
Деклинација - 26° 26' 12"
Податоци од набљудување
Вид на тело отворено ѕвездено јато со оддавна маглина
Морфолошки вид EN+OCL
Физички податоци
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 9 декември 1784
Други ознаки LBN 1065, OCL 668, ESO 493-SC25

NGC 2467отворено ѕвездено јато со оддавна маглина во соѕвездието Крма, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Телото претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2467 се споменува и како LBN 1065, OCL 668, ESO 493-SC25.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 декември 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2467 е од видот EN+OCL.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 52 м 26 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 26° 26' 12".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2467 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 320; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6561. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 420.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]