NGC 6334

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6334
оддавна маглина
Spitzer view of NGC 6334.jpg
Податоци од набљудување: епоха J2000
Ректасцензија 17ч 19м &1000000000000005800000058с[1]
Деклинација −35° 57′ &1000000000000004700000047″[1]
Оддалеченост 5500 ± 970 сг[2] сг
Привидни димензии (V) 40'×23'
Соѕвездие Скорпија
Физичи особености
Полупречник 40 сг
Ознаки ESO 392-EN 009,[1]
Шарплес 8, RCW 127,
Gum 64
Поврзано: Списоци на маглини

NGC 6334 (позната и како Мачкина Шепа, Мечкина Шепа и Gum 64) — оддавна маглина во соѕвездието Сорпија.[3] Откриена е во 1837 г. од астрономот Џон Хершел, кој ја забележал од ’Ртот на Добра Надеж во Јужна Африка.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Basic data: NGC 6334 -- SuperNova Remnant“. SIMBAD. http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-basic?Ident=NGC+6334. посет. 10 април 2007 г. 
  2. Statistical study of OB stars in NGC 6334 and NGC 6357. doi:10.1051/0004-6361/201117299. Bibcode2012A&A...538A.142R. 
  3. „Маглината Мачкина Шепа“. Строномска слика на денот. NASA. 17 јули 2003. http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap030717.html. посет. 5 ноември 2007 г.  (англиски)
  4. „NGC 6334 - Маглината Мачкина Шепа“. База на податоци SEDS. SEDS. http://seds.org/~spider/spider/Misc/n6334.html. посет. 15 април 2008 г.  (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001700000017ч &1000000000000001900000019м &1000000000000005800000058с, −&1000000000000003500000035° &1000000000000005700000057′ &1000000000000004700000047″