'Рт на Добрата Надеж

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ’Рт на Добра Надеж)
Прејди на: содржини, барај
Релјефна фотографија со 'Ртот на Добра Надеж. Снимка од НАСА

'Рт на Добрата Надеж'рт кој се наоѓа на југот на Африка, поточно во ЈАР. Прв го откриле португалските морепловци и била важна точка на патот за Индија. Во близината се наоѓа градот Кејптаун.

Кејп Поинт, близу 'Ртот на Добрата Надеж

Поврзано[уреди | уреди извор]