NGC 7114

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7114


Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 h 41 m 44 s
Деклинација +42° 50' 31""
Податоци од набљудување
Вид на објект ѕвезда
Морфолошки вид *
Физички податоци
Историја
Откривач Ј. Герхард Лохсе
Откриена 26 октомври 1885
Други ознаки Nova Cygni 1876 = Q Cyg

NGC 7114 е ѕвезда во соѕвездието Лебед, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7114 се споменува и како Nova Cygni 1876 = Q Cyg.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 октомври 1885 година од страна на Ј. Герхард Лохсе, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 15,5 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7114 е од видот *.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 h 41 m 44 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +42° 50' 31"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7114 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 86; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3192. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 806.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]