NGC 7088

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7088


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 33 м 22 с
Деклинација -0° 23' 0""
Податоци од набљудување
Вид на тело засега неутврден објект
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Џозеф Баксендел
Откриена 28 септември 1880
Други ознаки Baxendell's nebula

NGC 7088засега неутврден објект во соѕвездието Водолија, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7088 се споменува и како Baxendell's nebula.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 септември 1880 година од страна на Џозеф Баксендел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 6 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7088 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 33 м 22 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -0° 23' 0"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7088 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 255; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5208. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1130.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]