NGC 7403

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7403


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 53 м 6,3 с
Деклинација +1° 28' 56"
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Физички податоци
Историја
Откривач Филип Сидни Кулиџ
Откриена 15 ноември 1859

NGC 7403ѕвезда во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 ноември 1859 година од страна на Филип Сидни Кулиџ, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7403 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 13,9 m.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 53 м 6,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +1° 28' 56".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7403 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 258; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 569. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 905.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]