Риби (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Риби
лат. Pisces
Pisces constellation map mk.svg
Кратенка Psc
Генитивно Piscium
Ректасцензија 1 ч.
Деклинација +15°
Површина 889 (°)² (14-то)
Главни ѕвезди 21
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
86
Ѕвезди со планети 5
Ѕвезди посјајни од 3,00m 0
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 5
Најсјајна ѕвезда η Psc (3,6m)
Најблиска ѕвезда Ван Маненова ѕвезда
сг,  пс)
Месјеови објекти 1
Метеорски дождови пискиди
Соседни
соѕвездија
Триаголник
Андромеда
Пегаз
Водолија
Кит
Овен
Видливо на ширина од +90° до −65°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец ноември.

Риби е едно од соѕвездијата од зодијакот, и како астролошки знак го носи истото име. Латинскиот назив Pisces е множина од риба, а неговиот симбол е Pisces.svg. Се наоѓа меѓу соѕвездијата Водолија на запад и Овен на исток.

Митологија[уреди | уреди извор]

Созвездието претставува две заоблени форми, кои се меѓусебно поврзани. Тие две форми се риби, додека ѕвездите кои ги поврзуваат создаваат лента која ги поврзува опашките на рибите. Врската помеѓу рибите, иако видлива со голо око, не го расипува впечатокот дека ова созвездие потсетува на две риби кои „пливаат“ во небото. По еден грчки мит, созвездието Риби претставува риби кои Афродита и нејзиниот син Ерос се претвориле за да избегаат од чудовиштето Тифон; врзани со опашките за да не се изгубат.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. P.K. Chen, A Constellation Album: Stars and Mythology of the Night Sky, с. 94 (2007, ISBN 978-1931559386).
  • Ian Ridpath and Wil Tirion (2007). Stars and Planets Guide, Collins, London. ISBN 978-0007251209. Princeton University Press, Princeton. ISBN 978-0691135564.
  • Richard Hinckley Allen, Star Names, Their Lore and Legenc, New York, Dover: various dates.
  • Thomas Wm. Hamilton, Useful Star Names, Holbrook, NY, Viewlex: 1968.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]