Прејди на содржината

NGC 33

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 33
{{{опис}}}
Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 10 м 56,6 с
Деклинација + 3° 40' 35"
Податоци од набљудување
Вид на тело двојна ѕвезда
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 9 септември 1864

NGC 33двојна ѕвезда во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 9 септември 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 33 е од видот *2.[1]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 10 м 56,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 3° 40' 35".[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 33 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 215; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 319.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]