NGC 316

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 316 {{{опис}}}
Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 57 м 52,4 с
Деклинација + 30° 21' 16"
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Физички податоци
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 19 ноември 1850

NGC 316ѕвезда во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 19 ноември 1850 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 316 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 m.

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 57 м 52,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 30° 21' 16".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 316 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 90; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2277. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 601.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]