NGC 46

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 46


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 14 m 10 s
Деклинација + 5° 59' 14"
Податоци од набљудување
Вид на објект ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,7
Физички податоци
Историја
Откривач Едвард Џошуа Купер
Откриена 22 октомври 1852

NGC 46 е ѕвезда во соѕвездието Риби, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 октомври 1852 година од страна на Едвард Џошуа Купер, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 13,5 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 46 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,7 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 14 m 10 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 5° 59' 14".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 46 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 170; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1465.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]