NGC 401

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 401


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 9 m 7,7 s
Деклинација + 32° 45' 36"
Податоци од набљудување
Вид на објект ѕвезда
Морфолошки вид *
Физички податоци
Привидни димензии ' х '
Историја
Откривач Роберт Стовел Бол
Откриена 30 декември 1866

NGC 401 е ѕвезда во соѕвездието Риби, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 декември 1866 година од страна на Роберт Стовел Бол, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 72 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 401 е од видот *.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува mag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота mag, додека површинскиот сјај изнесува mag/arcmin2.[2] NGC 401 има привидни димензии од ' х '.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 9 m 7,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 32° 45' 36".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 401 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 91; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2282. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 601.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]