NGC 408

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 408
{{{опис}}}
Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 10 м 51 с
Деклинација + 33° 9' 8"
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Физички податоци
Привидни димензии ' х '
Историја
Откривач Пер Магнус Херман Шулц
Откриена 22 октомври 1867

NGC 408ѕвезда во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

          .

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 22 октомври 1867 година од страна на Пер Магнус Херман Шулц, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 9,6 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 408 е од видот *.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 m, додека површинскиот сјај изнесува m/лм2.[2] NGC 408 има привидни димензии од ' х '.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 10 м 51 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 33° 9' 8".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 408 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 91; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2282. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 601.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]