Рајска Птица (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рајска Птица
лат. Apus
Apus constellation map mk.svg
Кратенка Aps
Генитивно Apodis
Ректасцензија 16 ч.
Деклинација −75°
Површина 206 (°)² (67th)
Главни ѕвезди 4
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
12
Ѕвезди со планети 0
Ѕвезди посјајни од 3,00m 0
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 0
Најсјајна ѕвезда α Aps (3.83m)
Најблиска ѕвезда HD 122862
сг,  пс)
Месјеови објекти нема
Метеорски дождови нема
Соседни
соѕвездија
Јужен Триаголник
Шестар
Мува
Камелеон
Октант
Паун
Олтар
Видливо на ширина од +5° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец јули.

Рајска Птица или Апус е слабо видливо соѕвездие на јужното небо, за првпат дефинирано во 16 век. Неговото латинско име Apus значи „без нозе“, а симболично се претставува како рајска птица (за која некогаш се верувало дека нема нозе). Се граничи со соѕвездијата Јужен Триаголник, Шестар, Мува, Камелеон, Октант, Паун и Олтар.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]