Рак (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рак
лат. Cancer
Cancer constellation map mk.svg
Кратенка Cnc
Генитивно Cancri
Ректасцензија 9 ч.
Деклинација +20°
Површина 506 (°)² (31-во)
Главни ѕвезди 5
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
76
Ѕвезди со планети 1
Ѕвезди посјајни од 3,00m 0
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 2
Најсјајна ѕвезда β Cnc (Алтарф) (3,5m)
Најблиска ѕвезда DX Рак
сг,  пс)
Месјеови објекти 2
Метеорски дождови делта-канкриди
Соседни
соѕвездија
Рис
Близнаци
Мало Куче
Водна Змија
Лав
Мал Лав (агол)
Видливо на ширина од +90° до −60°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец март.

Рак (лат. Cancer, Cnc) — едно од соѕвездијата од зодијакот, и како астролошки знак го носи истото име. Неговиот симбол е Знакот на ракот. Соѕвездието Рак е мало и нема многу сјајни ѕвезди. Се наоѓа меѓу соѕвездијата Близнаци на запад, Лав на исток, Рис на север и Мало Куче и Водна Змија на југ.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]