Прејди на содржината

NGC 2664

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2664

{{{опис}}}

Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 47 м 10,4 с
Деклинација + 12° 36' 13"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 20 март 1830

NGC 2664расеано ѕвездено јато во соѕвездието Рак, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 март 1830 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2664 е од видот OCL.[1] NGC 2664 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 47 м 10,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 12° 36' 13".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2664 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 186; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 816. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 438.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]