Прејди на содржината

NGC 2824

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2824
{{{опис}}}
Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 19 м 2,3 с
Деклинација + 26° 16' 13"
Положбен агол 160°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,6'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 30 април 1864
Други ознаки UGC 4933, MCG 4-22-31, MK 394, IRAS 09160+2628, CGCG 121-57, near SAO 80757

NGC 2824леќеста галаксија во соѕвездието Рак, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2824 се споменува и како UGC 4933, MCG 4-22-31, MK 394, IRAS 09160+2628, CGCG 121-57, near SAO 80757.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 април 1864 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2824 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] NGC 2824 има привидни димензии од 0,9' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 19 м 2,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 26° 16' 13".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 160°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2824 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 26330. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 142; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1955. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 237.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]