NGC 2572

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2572


Соѕвездие Октант
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 41 m 53,2 s
Деклинација - 89° 20' 3"
Положбен агол 85°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 0,7'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 29 март 1837
Други ознаки ESO 1-1, IRAS 02425-8934, Polarissima australis

NGC 2572 е спирална галаксија во соѕвездието Октант, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2572 се споменува и како ESO 1-1, IRAS 02425-8934, Polarissima australis.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 март 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 31,5 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2572 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 mag/arcmin2.[2] NGC 2572 има привидни димензии од 1,9' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 41 m 53,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 89° 20' 3".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 85°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2572 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6249. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 473; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1386. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1311.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas Monographs in Astronomy No. 4, 1985. (152,564)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]