Мало Куче (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мало Куче
лат. Canis Minor
Canis Minor constellation map mk.svg
Кратенка CMi
Генитивно Canis Minoris
Ректасцензија 8 ч.
Деклинација +5°
Површина 183 (°)² (71st)
Главни ѕвезди 2
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
14
Ѕвезди со планети 0
Ѕвезди посјајни од 3,00m 2
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 1
Најсјајна ѕвезда Прокион (α CMi) (0.38m)
Најблиска ѕвезда Прокион (α CMi)
сг,  пс)
Месјеови објекти 0
Метеорски дождови канис-минориди
Соседни
соѕвездија
Еднорог
Близнаци
Рак
Водна Змија
Видливо на ширина од +85° до −75°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец март.

Мало Куче или Canis Minor е мало соѕвездие. Забележано е од астрономот Птоломеј и вклучено е во списокот од 48 соѕвездија. Латинското име значи „мало куче“, спротивно на соѕвездието Големо Куче, и најчесто се претставува како едно од кучињата кои го следат соѕвездието на ловецот Орион.


Види исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]