Микроскоп (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Микроскоп
лат. Microscopium
Microscopium constellation map mk.svg
Кратенка Mic
Генитивно Microscopii
Симболизам микроскоп
Ректасцензија 21 ч.
Деклинација −36°
Квадрант SQ4
Површина 210 (°)² (66то)
Главни ѕвезди 5
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
13
Ѕвезди со планети 1
Ѕвезди посјајни од 3,00m 0
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 2
Најсјајна ѕвезда γ Mic (4,67m)
Најблиска ѕвезда Лакај 8760
(12,87 сг, 3,95 пс)
Месјеови објекти нема
Метеорски дождови ?????
?????
Соседни
соѕвездија
Јарец
Стрелец
Телескоп (агол)
Индијанец
Жерав
Јужна Риба
Видливо на ширина од +45° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец септември.

Микроскоп (лат. Microscopium) — мало соѕвездие на јужното небо, осмислено во XVIII век од францускиот астроном Никола Луј де Лакај. Именувано е по научниот инструмент микроскоп. Ѕвездите му се мошне бледи и тешко видливи од северната полутопка. Најсјајна ѕвезда е Гама Микроскоп (Gamma Microscopii, γ Mic)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]Координати: Ѕвездена карта &1000000000000002100000021ч &1000000000000000000000000м &1000000000000000000000000с, −&1000000000000003600000036° &1000000000000000000000000′ &1000000000000000000000000″