Гама Микроскоп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гама Микроскоп
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Микроскоп
Ректасцензија 21ч 01м &1000000000000001746020017.4.602с[1]
Деклинација −32° 15′ &1000000000000002796199927.962″[1]
Привидна величина (V) 4,677[1]
Особености
Спектрален тип G4III[1]
U−B боен показател +0,54[2]
B−V боен показател +0,89[2]
R−I боен показател +0,32[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv) 17.6 ± 0.9[1] км/с
Сопствено движење (μ) Рек.: −2.09[1] млс/г
Дек.: −0.19[1] млс/г
Паралакса (π) &1000000000000145900000014,59 ± &100000000000000790000000,79[1] млс
Оддалеченост 220 ± 10 сг
(69 ± 4 пс)
Апсолутна величина (MV) 0.5[3]
Податоци
Маса 2,5[4] M
Полупречник 10[4] R
Сјајност 64[4] L
Температура 5100[4] K
Старост 6,2 × 108 [4] години
Други ознаки
γ Mic, Gamma Microscopii, Gamma Mic, RST 5475A, CCDM J21013-3215A, CD−32 16353, CPD−32 6269, FK5 1550, GC 29331, HD 199951, HIP 103738, HR 8039, IDS 20552-3239 A, PPM 300891, SAO 212636, WDS 21013-3215A.[1][5]
Наводи во бази
SIMBAD — податоци

Гама Микроскоп (Gamma Microscopii, Gamma Mic, γ Microscopii, γ Mic) е најсјајната ѕвезда во соѕвездието Микроскоп.[4] Ова е џиновска ѕвезда од тип G со привидна величина од приближно 4,677 и е оддалечена околу 220 светлосни години од Сонцето.[1] Со екстраполација на минатите движења на Гама Микроскоп е утврдено дека пред околу 3,8 милиони години, ѕвездата била само 6 светлосни години од Сонцето. Тогаш имала привидна величина од −3 и била посјајна од Сириус денес.[4]


Визуелен придружник[уреди | уреди извор]

CCDM J21013-3215B
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Микроскоп
Ректасцензија 21ч 01м &1000000000000001939999919.4с[6]
Деклинација −32° 15′ &1000000000000002900000029″[6]
Привидна величина (V) 13,7[6]
Местоположба (во однос на A)
Епоха на набљудување 1964
Аголно растојание 25,7 [5]
Положбен агол 94° [5]
Други ознаки
RST 5475B, CD−32 16353B, IDS 20552-3239 B, WDS 21013-3215B.[1][5]
Наводи во бази
SIMBAD — податоци

Гама Микроскопи има свој визуелен придружник, CCDM J21013-3215B, оддалечен околу 26 лачни секунди, со привидна величина од околу 13,7.[5][6] Се смета дека оваа ѕвезда не е физички сврзана со Гама Микроскоп, туку деке е само нејзин оптички придружник.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 * gam Mic -- Star in double system, запис во базата SIMBAD. проверено на 20 ноември 2008.
  2. 2,0 2,1 2,2 HR 8039, запис во базата, The Bright Star Catalogue, Петто преработено издание. (првична верзија), D. Hoffleit and W. H. Warren, Jr., CDS ID V/50. проверено на 20 ноември 2008.
  3. Од привидна величина и паралакса.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 4,7 Gamma Mic, Stars, Jim Kaler. проверено на 20 ноември 2008
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 Запис 21013-3215, Вашингтонски каталог на двојни ѕвезди, Поморска опсерваторија на САД. проверено на 20 ноември 2008
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 CD-32 16353B -- Star in double system, запис во базата SIMBAD. проверено на 20 ноември 2008