Јужен Триаголник (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јужен Триаголник
лат. Triangulum Australe
Triangulum Australe constellation map mk.svg
Кратенка TrA
Генитивно Trianguli Australis
Ректасцензија 16 ч.
Деклинација −65°
Површина 110 (°)² (83rd)
Главни ѕвезди 3
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
10
Ѕвезди со планети 0
Ѕвезди посјајни од 3,00m 3
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 2
Најсјајна ѕвезда α TrA (Atria) (1.91m)
Најблиска ѕвезда ζ TrA
сг,  пс)
Месјеови објекти нема
Метеорски дождови нема
Соседни
соѕвездија
Рамнило
Олтар
Шестар
Рајска Птица
Видливо на ширина од +25° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец јули.

Јужен Триаголник или Triangulum Australe е малечко соѕвездие на јужното небо, забележано во 16 век. Неговото латинско име Triangulum Australe значи „јужен триаголник“, што е различно од соѕвездието Триаголник кое се наоѓа на северното небо. Името му е дадено поради трите сјајни ѕвезди, со втора и трета величина, кои образуваат речиси рамностран триаголник.

Соѕвездието Јужен Триаголник е претставено во 1589 година од страна на Петрус Плансиус на небесен глобус со дијаметар од 32½ сантиметри, објавен во Амстердам од Јакоб Флорис ван Лангрен, а во небесен атлас за првпат е претставено во Уранометрија на Јохан Бајер во 1603 година.

Од видливите карактеристики тука е ѕвезденото јато NGC 6025, со околу 30 ѕвезди со магнитуда од 7 до 9.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]