NGC 2678

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2678
Поглед кон NGC 2678
Поглед кон NGC 2678
Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 50 м 2,7 с
Деклинација + 11° 20' 19"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Физички податоци
Привидни димензии 10' x 2,5'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 15 март 1784

NGC 2678расеано ѕвездено јато во соѕвездието Рак, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 март 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2678 е од видот OCL.[1] NGC 2678 има привидни димензии од 10' х 2,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 50 м 2,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 11° 20' 19".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2678 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 187; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 813. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 438.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]