NGC 7130

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7130


Соѕвездие Јужна Риба
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 h 48 m 19,3 s
Деклинација -34° 57' 10"
Положбен агол 105°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1,5'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 25 септември 1834
Други ознаки IC 5135, ESO 403-32, MCG -6-47-15, AM 2145-351, IRAS 21453-3511

NGC 7130 е спирална галаксија во соѕвездието Јужна Риба, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 7130 hst 05479 606.png

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7130 се споменува и како IC 5135, ESO 403-32, MCG -6-47-15, AM 2145-351, IRAS 21453-3511.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 септември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7130 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] NGC 7130 има привидни димензии од 1,6' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 h 48 m 19,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 57' 10".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 105°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7130 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 67387. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 383; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7491. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]