Прејди на содржината

NGC 7238

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7238


Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 15 м 20,5 с
Деклинација +22° 31' 10""
Податоци од набљудување
Вид на тело засега неутврден објект
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 1 септември 1886

NGC 7238засега неутврден објект во соѕвездието Пегаз, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 септември 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7238 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 15 м 20,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +22° 31' 10"".[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7238 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 167; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2205. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 817.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]