NGC 7453

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7453


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 1 м 25,6 с
Деклинација -6° 21' 14"
Податоци од набљудување
Вид на тело тројна ѕвезда
Морфолошки вид *3
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x ?'
Историја
Откривач Кристијан Петерс
Откриена 7 ноември 1860

NGC 7453тројна ѕвезда во соѕвездието Водолија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 ноември 1860 година од страна на Кристијан Петерс, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 13,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7453 е од видот *3.[1] NGC 7453 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 1 м 25,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -6° 21' 14".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7453 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 303; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5248. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 811.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]