Прејди на содржината

NGC 7202

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7202


Соѕвездие Јужна Риба
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 6 м 43,3 с
Деклинација -31° 13' 7""
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 15 август 1835

NGC 7202ѕвезда во соѕвездието Јужна Риба, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 август 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7202 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 14,4 m.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 6 м 43,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -31° 13' 7"".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7202 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 383; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7489. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 15.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]