Прејди на содржината

NGC 7236

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7236


Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 14 м 45 с
Деклинација +13° 50' 47""
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,6'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 25 август 1864
Други ознаки UGC 11958, MCG 2-56-23, CGCG 428-58, Arp 169, 3C 442, 2ZW 172, KCPG 564A
NGC 7236 — елиптична галаксија во соѕвездието Пегаз
NGC 7236 — елиптична галаксија во соѕвездието Пегаз

NGC 7236елиптична галаксија во соѕвездието Пегаз, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7236 се споменува и како UGC 11958, MCG 2-56-23, CGCG 428-58, Arp 169, 3C 442, 2ZW 172, KCPG 564A.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 август 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7236 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] NGC 7236 има привидни димензии од 0,6' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 14 м 45 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +13° 50' 47"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7236 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 68384. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 212; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1149. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1137.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]