NGC 7354

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 7354


Соѕвездие Кефеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 h 40 m 20 s
Деклинација +61° 17' 10""
Податоци од набљудување
Вид на објект планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,9
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 3 ноември 1787
Алтернативни ознаки PK 107+2.1, CS=15.0

NGC 7354 е планетарна маглина во соѕвездието Кефеј, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7354 се споменува и како PK 107+2.1, CS=15.0.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 ноември 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7354 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,9 mag.[2] NGC 7354 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 h 40 m 20 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +61° 17' 10"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7354 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 34; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4265. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 872.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]