NGC 7006

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7006 {{{опис}}}
Соѕвездие Делфин
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 1 м 29,5 с
Деклинација +16° 11' 17""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид I
Привиден сјај
(видлив)
10,6
Физички податоци
Привидни димензии 3,6' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 21 август 1784
Други ознаки GCL 119

NGC 7006збиено ѕвездено јато во соѕвездието Делфин, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7006 се споменува и како GCL 119.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 21 август 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7006 е од видот I.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,6 m.[2] NGC 7006 има само една позната привидна димензија, која изнесува 3,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 1 м 29,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +16° 11' 17"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7006 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 209; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1648. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 831.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]