NGC 7056

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7056
Галаксијата на слика од SDSS
Податоци од набљудување (епоха J2000)
СоѕвездиеПегаз
Ректасцензија21ч 22м &1000000000000007500000007,5с[1]
Деклинација18° 39′ &1000000000000005600000056″[1]
Црв. помест.0,017932/5376 км/с[1]
Оддалеченост225 мсг
Привидна величина (V)13,75[1]
Особености
ТипSBb[1]
Привидна големина (V)1,0 x 0,9[1]
Други ознаки
IC 1382, CGCG 449-19, KARA 911, MCG 3-54-8, PGC 66641, UGC 11734[1]

NGC 7056спирална галаксија во соѕвездието Пегаз, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7056 се споменува и како IC 1382, UGC 11734, MCG 3-54-8, CGCG 449-19, KARA 911.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 септември 1863 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7056 е од видот SBbc.[2] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[3] NGC 7056 има привидни димензии од 1,5' х 0,9'.[3]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 22 м 7,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +18° 39' 56"".[4] Положбениот агол на објектот е во износ од 57°.[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7056 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 66641. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 165; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1667. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1141.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 „NASA/IPAC Extragalactic Database“. Results for NGC 7056. Посетено на 2017-07-02.
  2. Запис за NGC 7056 на НАСА (англиски)
  3. 3,0 3,1 3,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}
  4. NGC {{{n}}}, SIMBAD, Центар за астрономски податоци во Стразбур

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]