Перуника (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Перуника

{{{опис}}}

Соѕвездие Кефеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 1 м 35,5 с
Деклинација +68° 10' 10"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато со оддавна маглина
Морфолошки вид EN+OCL
Привиден сјај
(во честот. појас.)
7,1
Физички податоци
Привидни димензии 10' x 8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 18 октомври 1794
Други ознаки OCL 235, LBN 487

Перуника (NGC 7023 или Колдвел 4) — расеано ѕвездено јато со оддавна маглина во соѕвездието Кефеј, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како Перуника се споменува и како NGC 7023, OCL 235 и LBN 487.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 октомври 1794 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Перуника е од видот EN+OCL.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 7,1 m.[2] Перуника има привидни димензии од 10' х 8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 1 м 35,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +68° 10' 10".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Перуника е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 33; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4460. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 546.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]