NGC 7226

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7226


Соѕвездие Кефеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 10 м 27 с
Деклинација +55° 23' 55""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I1p
Привиден сјај
(видлив)
9,6
Физички податоци
Привидни димензии 2' x ?'
Историја
Откривач Едвард Синглтон Холден
Откриена 20 јуни 1881
Други ознаки OCL 226

NGC 7226расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кефеј, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7226 се споменува и како OCL 226.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 јуни 1881 година од страна на Едвард Синглтон Холден, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15,6 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7226 е од видот I1p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,6 m.[2] NGC 7226 има само една позната привидна димензија, која изнесува 2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 10 м 27 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +55° 23' 55"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7226 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 57; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3973. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1952.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]