NGC 7281

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7281


Соѕвездие Кефеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 24 м 55,7 с
Деклинација +57° 50' 25""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид IV2p
Физички податоци
Привидни димензии 12' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 5 октомври 1829
Други ознаки OCL 238

NGC 7281расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кефеј, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7281 се споменува и како OCL 238.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 октомври 1829 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7281 е од видот IV2p.[1] NGC 7281 има само една позната привидна димензија, која изнесува 12'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 24 м 55,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +57° 50' 25"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7281 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 57; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3990. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1952.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]