NGC 7095

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7095
{{{опис}}}
Соѕвездие Октант
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 52 м 24,8 с
Деклинација -81° 31' 53""
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
11,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,2
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4' x 3,3'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 21 септември 1837
Други ознаки ESO 27-1, FAIR 353, IRAS 21457-8145

NGC 7095спирална галаксија во соѕвездието Октант, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7095 се споменува и како ESO 27-1, FAIR 353, IRAS 21457-8145.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 септември 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7095 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 7095 има привидни димензии од 4' х 3,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 52 м 24,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -81° 31' 53"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7095 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 67546. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 471; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9486. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs,

""Southern Galaxy Catalogue"", Austin, Texas: University of Texas Monographs in Astronomy No. 4, 1985. (152,564)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]