NGC 7447

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7447


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 0 м 26 с
Деклинација -10° 31' 39"
Податоци од набљудување
Вид на тело засега неутврден објект
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Едвард Џошуа Купер
Откриена 8 октомври 1855

NGC 7447засега неутврден објект во соѕвездието Водолија, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 октомври 1855 година од страна на Едвард Џошуа Купер, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 13,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7447 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 0 м 26 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -10° 31' 39".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7447 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 303; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5823. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 826.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]