NGC 7256

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7256


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 22 м 36 с
Деклинација -21° 44' 5""
Положбен агол 122°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,6'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 27 септември 1864
Други ознаки NGC 7254, ESO 602-13, KAZ 537, IRAS 22198-2159

NGC 7256спирална галаксија во соѕвездието Водолија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7256 се споменува и како NGC 7254, ESO 602-13, KAZ 537, IRAS 22198-2159.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 септември 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7256 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] NGC 7256 има привидни димензии од 1,3' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 22 м 36 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -21° 44' 5"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 122°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7256 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 68686. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 347; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6384. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1172.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]