NGC 7492

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7492


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 h 8 m 26,7 s
Деклинација -15° 36' 39""
Податоци од набљудување
Вид на објект збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид XII
Привиден сјај
(видлив)
11,2
Физички податоци
Привидни димензии 4,2' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 21 септември 1786
Други ознаки GCL 125

NGC 7492 е збиено ѕвездено јато во соѕвездието Водолија, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7492 се споменува и како GCL 125.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 септември 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7492 е од видот XII.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,2 mag.[2] NGC 7492 има само една позната привидна димензија, која изнесува 4,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 h 8 m 26,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -15° 36' 39"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7492 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 303; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6395. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1228.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]