NGC 7150

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7150


Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 50 м 23 с
Деклинација +49° 45' 22"
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Историја
Откривач Џорџ Филипс Бонд
Откриена 10 февруари 1848
Други ознаки "horseshoe"

NGC 7150астеризам во соѕвездието Лебед, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7150 се споменува и како "horseshoe".

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 февруари 1848 година од страна на Џорџ Филипс Бонд, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7150 е од видот *Grp.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 50 м 23 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +49° 45' 22".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7150 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 86; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3612. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 599.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]