NGC 7296

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7296


Соѕвездие Гуштер
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 28 м 2 с
Деклинација +52° 17' 18""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,7
Физички податоци
Привидни димензии 4' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 14 октомври 1787
Други ознаки NGC 7295, OCL 228

NGC 7296расеано ѕвездено јато во соѕвездието Гуштер, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7296 се споменува и како NGC 7295, OCL 228.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 октомври 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7296 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 9,7 m.[2] NGC 7296 има само една позната привидна димензија, која изнесува 4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 28 м 2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +52° 17' 18"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7296 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 57; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3619. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1952.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]